PESTICIDY

Pesticidy jsou přípravky, které slouží k potlačování chorob a škůdců na rostlinách, ve skladech, bytech, a dalších prostorách. 
VÍCE INFORMACÍ

Co jsou pesticidy? 

Pesticidy jsou přípravky, které slouží k potlačování chorob a škůdců na rostlinách, ve skladech, bytech, a dalších prostorách. Jejich hlavní složkou je účinná látka, která má specifický mechanismus účinku působící na konkrétního škodlivého činitele. Tato účinná látka může být syntetického původu, nebo je v některých případech získávaná z přírodních zdrojů. Dnes je běžný člověk reziduím (zbytkům) pesticidů denně vystavený konzumací zemědělských produktů.

Jak jsou pesticidy nebezpečné?

Do současnosti byla popsaná celá řada negativních účinků pesticidů na lidské zdraví. Některé pesticidní látky jsou dávané do přímé souvislosti se vznikem různých typů rakoviny, negativně působí na vývoj lidského plodu, a mají dokonce vliv na plodnost žen i mužů. Rezidua pesticidů v potravinách jsou zodpovědná také za různé alergické reakce, dýchací obtíže, nežádoucí projevy na kůži, negativní vliv na funkci nervové soustavy, a to jak u dospělých, tak i u dětí.

Je libo chemický koktejl?

Maximální přípustné limity reziduí pesticidů stanovuje zákon a směrnice EU a jsou v ovoci a zelenině jsou pravidelně kontrolované Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI). Ve většině případů jsou tyto limity sice producenty dodržené, alarmující je ovšem zjištění, že ve vzorcích přibývá směsí tří a více pesticidů, ačkoli každý z nich sám o sobě splňuje zákonný limit.
Tabulky SZPI za rok 2018 odhalily, že použití tří a více pesticidů současně je stále častější. Extrémní případy (a nejsou bohužel výjimečné) ukázaly ve vzorcích dokonce rezidua více než dvaceti druhů pesticidů současně! Oproti roku 2017 se také zdvojnásobil počet vzorků obsahujících více než osm nálezů. Odhadnout účinky chemických koktejlů, kterých takto může vzniknout nespočet, vyžaduje nesmírně složité výzkumy, nikdo totiž nedokáže předem určit přesné dopady na lidské zdraví.

Jak žít bez pesticidů?

BIO produkty nebo kojenecká výživa musí splňovat velmi přísná kritéria, co se týká (ne)obsahu reziduí pesticidů. Na našem trhu naleznete ovšem také další produkty, které odpovídají těmto přísným parametrům, ačkoli certifikaci BIO nemají. Poznáte je podle označení 0% REZIDUÍ PESTICIDŮ. Zeleninu s tímto logem potkáte nejen na farmářských trzích, ale nově i v některých obchodních řetězcích. Můžete si být jistí, že rajčata, které nesou tuto certifikaci, nabízí maximum výživných látek, ale neobsahují žádná rezidua nebezpečných pesticidů.

Zelenina bez pesticidů po celý rok?

Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby. To platí i v přístupu k zemědělství. Pesticidy totiž vůbec nejsou nenahraditelné. Například ve sklenících na našich farmách v boji proti škůdcům plnohodnotně zastupují přirození a především přírodní nepřátelé – „hodný“ hmyz, který brání škůdcům v jejich přemnožení bez použití chemie. Rajčátka pak mohou v klidu a v teple dozrát do krásy a prvotřídní chuti. Tato přírodě vlastní prevence umožňuje dodávat českému zákazníkovi čerstvou, chutnou a především zdravou zeleninu po celý rok.
KONTAKT PRO MÉDIA
Monika Zábojníková
+420 702 153 552
info@farmabezdinek.cz
R&D PROJECT MANAGER
Václav Psota
+420 725 761 112
vaclav.psota@farmabezdinek.cz
SPOLUPRACUJEME
(c) 2023 Bez pesticidů
crosstext-align-left